Narodowe Czytanie 2021
To już 10 edycja akcji Narodowe Czytanie.
W tym roku odbędzie się ono 4.09.2021 r.
Lekturą jubileuszowej edycji będzie Moralność pani Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
Mimo, że pisarka, aktorka i publicystka nie jest w gronie tegorocznych Patronów Roku, znalazła się wśród nich ze swoją książką nieprzypadkowo.
W tym roku przypada jej setna rocznica śmierci.
Również w naszej szkole, w dniach 2 oraz 3 września, w ramach zajęć z języka polskiego i lekcji bibliotecznych, odbywają się odczyty fragmentów wspomnianej lektury.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejscach. W roku 2018 w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Rok 2019 to zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, które zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. W ubiegłym roku wybraną lekturą Narodowego Czytania była Balladyna Juliusza Słowackiego.