Uroczystości przy Dębach Pamięci
4 kwietnia 2017 r. w podniosłej atmosferze przy ,,Dębach Pamięci" młodzież szkolna w obecności gości uczciła pamięć o pomordowanych oficerach, podoficerach i szeregowych Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej.
„Dęby Pamięci” zostały posadzone w 2011 r. dla uhonorowania nadkomisarza PP Antoniego Bąka, aspiranta PP Stefana Kaliskiego zamordowanych w 1940 r. przez NKWD w Kalininie oraz majora rezerwy WP Władysława Gomulińskiego zamordowanego 23.04.1940 r. w Katyniu.
Wojskową asystę honorową wystawili Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Policyjną asystę honorową wystawił Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą.
Dowódcą uroczystości był kapitan Adam Korolczuk, dowódcą pododdziału Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego był podporucznik Aleksander Jankowski.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także przedstawiciele samorządów lokalnych, służb i instytucji państwowych. Goszczono przedstawicieli Związku Sybiraków, Związku Żołnierzy Armii Krajowej, członków rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, członków organizacji społecznych i kombatanckich oraz przedstawicieli placówek oświatowych i młodzież.
Obecny był Poseł na Sejm RP VIII Kadencji Pan Andrzej Melak. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentował Szef Gabinetu Politycznego Ministra Łukasz Kudlicki. Władze Powiatu Pruszkowskiego reprezentowali Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś, Wicestarosta Krzysztof Rymuza oraz Mirosław Chmielewski członek Zarządu. Obecni byli także Prezydenci Pruszkowa Jan Starzyński i Michał Landowski.
Z ramienia Policji w uroczystości wziął udział p.o. Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji komisarz Krzysztof Musielak oraz Komendant Powiatowy Policji w Pruszkowie podinspektor Krzysztof Radzik, w asyście Naczelnika Wydziału Prewencji komisarza Wojciecha Wójcika.
Do uroczystości zostały wystawione sztandary: Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, Powiatu Pruszkowskiego, Rodzin Katyńskich, Rodzin Smoleńskich, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych, Miasta Pruszków, Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie, Powiatowej Straży Pożarnej w Pruszkowie, Światowego Związku Żołnierzy AK Rejon 6 Obwód Obroża oraz ZHP.
Modlitwę w intencji pomordowanych i poległych odmówili: ks. Prałat Andrzej Perdzyński Dziekan i Proboszcz Parafii NMP w Komorowie, ks. Marian Mikołajczak Proboszcz Parafii św. Kazimierza w Pruszkowie i ks. Andrzej Kamiński wikariusz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszkowie.
Podczas uroczystości został odczytany przez oficera Wojska Polskiego kapitana Adama Korolczuka Katyński Apel Pamięci. Pododdział Honorowy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oddał uroczystą salwę honorową.
Na zakończenie uroczystości pod "Dębami Pamięci" złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.
W drugiej części uroczystości, na sali gimnastycznej, w obecności sztandarów i gości zaproszonych po krótkiej części artystycznej przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcacych i Sportowych w Pruszkowie pod kierunkiem Małgorzaty Włodek odbyło się spotkanie młodzieży z Andrzejem Melakiem i Aleksandrem Załęskim, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z dokumentowaniem i upamiętnianiem Zbrodni Katyńskiej.
Pan Ryszard Zalewski Regionalny Opiekun Miejsc Pamięci przekazał na ręce komisarza Krzysztofa Musielaka Dyrektora Biura Historii i Tradycji Policji unikalne zbiory fotografii i dokumentów Policjantów Policji Państwowej z terenu Powiatu Pruszkowskiego, których część została zamordowana w Twerze.
Warto zauwarzyć, że dokładnie 77 lat temy 4 kwietnia 1940 r. rozpoczęły się masowe rozładowywanie, czyli mordowanie w Twerze jeńców obozu z Ostaszkowa.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie Łukasz Borkowski podziękował Małgorzacie Włodek za przygotowanie całej uroczystości oraz zaprosił wszystkich do zwiedzanie wystaw eksponowanych na sali.
Prezentowane wystawy to: ,,Policja Państwowa w latach 1919- 1939”, którą przygotowało Biuro Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji, „Na nieludzkiej ziemi – Charków, Miednoje, Katyń” autorstwa Aleksandra Załęskiego oraz ,, Oficerowie WP, KOP, PP z Powiatu Pruszkowskiego zamordowani na Wschodzie w 1940 r.”, którą przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Nadarzyn.
Dziękujemy raz jeszcze młodzieży za godną postawę a wszystkim gościom za oddanie poprzez udział w tej uroczystości najwyższego szacunku pomordowanym i bestialsko wrzuconym do dołów śmierci oficerom, podoficerom i szeregowym Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Policji Państwowej, którzy z dewizą Bóg, Honor, Ojczyzna walczyli w 1939 r. o wolną Polskę.
}