16 marca 2017 r. uczniowie kl. III LA realizujący historię i społeczeństwo pod opieką Małgorzaty Włodek nauczycielki historii uczestniczyli w Instytucie Pamięci Narodowej w spotkaniu z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem w ramach spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

Wykład prof. Krzysztofa Szwagrzyka opowiadał o programie badawczym IPN,, Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956." Spotkanie prowadził dr Przemysław Gasztold-Seń.

A oto relacje uczniów:

,,   Spotkanie bardzo mi się podobało, ciesze się, że działa Klub Historyczny, którego zadaniem jest poznawanie oraz upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, walkach SZP-ZWZ-AK i innych formacji niepodległościowych z okupantami, o zbrodniach dokonywanych w Polsce od 1939 r., oraz trwającym pół wieku oporze społecznym przeciw niesuwerennej komunistycznej władzy w Polsce.
     Z wykładów dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka można zdobyć dużą wiedze na tema przebiegów, trwania i planowania wykopalisk, których celem jest odnalezienie dawniej pochowanych ofiar terroru komunistycznego.
     Postawa profesora Szwagrzyka była godna podziwu, bardzo chętnie rozmawiał i odpowiadał na pytania zadawane przez osoby biorące udział w wykładzie.
     Po zakończeniu spotkania znalazł dla każdego chwile do rozmowy i przedstawienia swoich sugestii. Był mile zaskoczony nasza obecnością, tak młodych studentów na jego wykładach."

Dawid Bracik

,,16 marca 2017 r. odbyło się spotkanie w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie, na które zabrała naszą klasę pani profesor Małgorzata Włodek. Podczas spotkania  poruszano tematy dalszego poszukiwania ciał naszych bohaterów wojennych, a dokładniej gdzie w tych trudnych dla naszych rodaków czasie zostali oni pochowani. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Jak zdołałam zauważyć, nie tylko brali w nim udział uczniowie, ale i również osoby, których dotknęła wojna, którzy ją przeżyli. Pojawili się również dziennikarze i fotografowie, chcący zapewne opisać przebieg tego jakże ważnego dla historii narodu spotkania.

Prowadzący zapowiedział między innymi, że IPN ma zamiar wrócić na tzw. Łączkę i Bródno w celu dalszych poszukiwań już w kwietniu, by znaleźć szczątki żołnierzy podziemia niepodległościowego na warszawskich cmentarzach tj: Cmentarzu Powązkowskim, Bródnowskim i zlokalizowanej tam kwaterze N45 oraz na Łączkę. Prace mają potrwać około tygodnia. W tym czasie przeszukane zostaną miejsca znajdujące się pod pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni komunistycznych, mieszczących się w kwaterze N45. Pod koniec kwietnia poszukiwania zostaną przeniesione na Łączkę, skąd przeniesiono już górne groby. Zostanie zbadana kwartera, w której najprawdopodobniej spoczywają jeszcze szczątki około 90 osób. Następne poszukiwania żołnierzy poległych w 1946 roku rozpoczną się na Śląsku Cieszyńskim. Będą się one odbywały w najbardziej opracowanych, prawdopodobnych miejscach ukrycia szczątków bohaterów. Jednym z tych miejsc jest las w miejscowości Ogrodzona w pobliżu Cieszyna.  Ostateczne miejsca badań wskaże wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. W ubiegłym roku jego zespół odnalazł w Starym Grodkowie szczątki żołnierzy „Bartka”. Wspomniany również został taki bohater wojenny jak Henryk Dobrzański ps. „Hubal” – major kawalerii Wojska Polskiego, ostatni polski „zagończyk” , dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. Od wielu lat poszukiwane są również jego szczątki i badacze mają już swoje typy, gdzie ów człowiek spoczywa.

Całe spotkania przebiegło w miłej atmosferze, mimo bolesnych dla wielu rozmów o miejscu spoczywania dla niektórych ludzi, których znali. Bardzo pomocne okazało się również wykorzystanie slajdów w czasie prezentacji, dzięki którym mówca mógł pokazać nam miejsca badań i pozwolić tym na chwilę przenieść się w to miejsce. A jak wiadomo ludzka wyobraźnia w połączeniu z fotografiami pozwala dać nam wrażenie , jakbyśmy sami brali udział w tych poszukiwaniach. W dodatku powiedziano nam o  nagrodzie Kustosza Pamięci mającej przypomnieć, że bez dbania o przeszłość nie można budować stabilnej przyszłości. Spotkanie to dało mi wiele do myślenia, a także wzbogaciło moją wiedzę na temat przeszłości naszej ojczyzny. Wobec tego jak najbardziej uważam je za udane."

Paulina Pyrzanowska