FUNKCJONARIUSZE POLICJI - CICHOCIEMNI ŻOŁNIERZE AK
25 października 2016 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcacych i Sportowych w Pruszkowie uczniowie klas maturalnych z Powiatu Pruszkowskiego uczestniczyli w spotkaniu z oficerem Policji kom. Krzysztofem Musielakiem. Inicjatorką spotkania była pani Małgorzata Włodek nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie.
Pan komisarz Krzysztof Musielak w sposób niezwykle interesujący zapoznał uczniów z tematyką powstania i funkcjonowania Policji Państwowej w II Rzeczpospolitej oraz przedstawił biogramy dziewięciu funkcjonariuszy Policji Państwowej- Cichociemnych Żołnierzy Armii Krajowej. Prelekcja była wzbogacona o materiał filmowy i prezentację wystawy ,,Funkcjonariusze Policji Państwowej- Cichociemni Żołnierze AK", którą przygotowało Biuro Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji.
W spotkaniu w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie uczestniczyli uczniowie z: Zespołu Szkół im. F. Nansena w Piastowie pod opieką p. Tomasza Siedleckiego i p. Reginy Radziszewskiej dyrektora szkoły, Liceum Ogólnokształcacego im. T. Zana w Pruszkowie pod opieką p. Małgorzaty Frączkowskiej, Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Pruszkowie pod opieką p. Pauliny Wiszniewskiej, Zespołu Szkół nr. 1 w Pruszkowie pod opieką p. Eleny Maksymowicz oraz uczniowie z naszej szkoły.
W spotkaniu uczestniczyli również Krzysztof Rymuza Wicestarosta Pruszkowski, podinsp. Krzysztof Radzik Komendant Powiatowy Policji w Pruszkowie oraz Ryszard Zalewski Regionalny Opiekun Miejsc Pamięci.
Dzięki uprzejmości Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji wystawa ,,Funkcjonariusze Policji Państwowej- Cichociemni Żołnierze AK" będzie prezentowana w naszej szkole do 28.10.2016 r. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych, a szczególnie rodziców i młodzież do jej obejrzenia.
Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych desantowani do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu prowadzenia walki nieregularnej z niemieckim okupantem -Wehrmachtem i jednostkami specjalnymi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy oraz organizowania i szkolenia ruchu oporu w kraju. To elitarna jednostka spadochronowa, która powstała w wyniku decyzji w 1940 r. podjętej przez gen. Władysława Andersa po rozmowie z kap. Janem Górskim i kap. Maciejem Kalankiewiczem. Spośród 316 Cichociemnych 9 z nich było funkcjonariuszami Policji Państwowej. Należeli do niej: kpt. Franciszek Cieplik, ppor. Tadeusz Kobyliński, mjr Bolesław Kontrym, mjr Zygmunt Milewicz plut. Michał Parada, mjr Jan Piwnik, por. Tadeusz Starzyński, mjr Piotr Szewczyk oraz rtm. Józef Zabielski.
Przedstawione na wystawie sylwetki „Cichociemnych” to symbole ideii okupionej cierpieniem i życiem, która na stałe wrosła w świadomość pokoleń obecnych i przyszłych. Sama wystawa upamiętniająca dziewięciu byłych funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy wstąpili w szeregi Cichociemnych żołnierzy AK jest wyrazem szacunku dla ludzi, którzy podjęli trud walki o niepodległość ojczyzny. To również dowód pamięci o tych, którzy za wolność Polski gotowi byli zapłacić ceną najwyższą. To także podkreślenie wkładu organizacji „Cichociemnych” w walkę Armii Krajowej.
Ten nieoceniony wkład w walkę polskiego narodu z Niemcami i Sowietami nieśli zasilający Armię Krajową „Cichociemni”, stanowiący elitarną grupę ochotników. Bohaterstwo i odwaga Cichociemnych, ale również ich determinacja w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę sprawiły, że przez wiele lat władze komunistyczne próbowały wykreślić ich zasługi z kart historii. Pomimo tego w ludzkich umysłach i sercach pozostawały wciąż żywe wspomnienia o tych wyjątkowych ludziach.
Na mocy uchwały Sejmu RP z 22 grudnia 2015 r. rok 2016 obchodzimy jako Rok Cichociemnych.
Tekst przysięgi Cichociemnych
,,W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego, ale i jako środków i pieniędzy przeznaczonych dla odzyskania wolności Ojczyzny, a tajemnicy służby specjalnej dochowam, nawet wobec moich przełożonych i kolegów w konspiracji i nie zdradzę jej nikomu, aż do końca wojny. Tak mi Panie Boże dopomóż."
Opracowała: Małgorzata Włodek
źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cichociemni
http://www.powiat.pruszkow.pl/informacje/9669http://www.powiat.pruszkow.pl/informacje/9669http://www.powiat.pruszkow.pl/informacje/9669
Galeria zdjęć: