Wieczór poezji Władysława Sebyły
21 kwietnia uczennice naszej szkoły Klaudia Wentlant, Julia Kraska i Gabriela Grel, pod opieką Pani Małgorzaty Włodek nauczycielki historii, uczestniczyły w Muzeum Warszawskiej Pragi w spotkaniu poświęconym poezji Władysława Sebyły w 120. rocznicę urodzin poety. Nasze uczennice recytowały wiersze poety Katynia. Gabrysia zaśpiewała pieśń ,,Cisza. Modlitwa katyńska.
Było to niezwykle wzruszające spotkanie w obecności mieszkańców Warszawy oraz artystów malujących obrazy do wierszy Władysława Sebyły. Spotkanie organizowało Towarzystwo Historyczne im. Władysława Szambeka oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie ,,Rodzina Policyjna 1939 r." z siedzibą w Katowicach Oddział w Warszawie.
Władysław Sebyła urodził się w Kłobucku, ale ostatnie lata życia spędził na warszawskiej Pradze – w rodzinnym mieszkaniu żony Sabiny z Krawczyńskich przy ul. Brzeskiej 5.
Powołany do wojska w przededniu wybuchu wojny w 1939 r. Nie powrócił już do domu. Zginął zamordowany przez NKWD w Starobielsku w 1940 r. Jego twórczość po wojnie została skazana na zapomnienie.
Mieszkanie Sebyłów przy Brzeskiej było w latach 30. XX wieku ogniskiem życia literackiego, odwiedzanym przez znane postacie polskiej kultury. Bywali tu między innymi: Konstanty Ildefons Gałczyński, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Stefan Flukowski, Jan Golus, Leopold Lewin. Tu powstawały wiersze do tomików „Obrazy myśli”, czy „Koncert egotyczny”. Tu wraz z przyjaciółmi i rodziną Sebyła muzykował.
Wszechstronnie uzdolniony, zajmował się także krytyką literacką, tłumaczył i malował.
https://muzeumwarszawy.pl/wieczor-w-120-rocznice-urodzin-wladyslawa-sebyly/