Bolesława Prusa spojrzenie na sztukę XIX wieku.

Dnia 22.03.2018r. klasa II La pojechała do Muzeum Narodowego w Warszawie wraz z polonistką, panią Elżbietą Żywień i wychowawczynią, panią Beatą Pietroń. Klasa uczestniczyła w lekcji muzealnej na temat „Bolesław Prus jako świadek sztuki XIX wieku”, gdyż właśnie rozpoczęła omawianie utworu „Lalka” tego autora. Mieliśmy okazję zagłębić się w atmosferę epoki współczesnej Prusowi.

Od kustosza dostaliśmy cytaty z „Kronik” Bolesława Prusa, które zamieszczał w „Kurierze Codziennym” dotyczące obrazów, które widział w galerii. My również mogliśmy się przyjrzeć się z bliska dziełom Aleksandra Gierymskiego, który malował obrazy realistyczne, na przykład „Żydzi modlący się nad brzegiem Wisły”. Dzieło nie przedstawia ani szczególnego ani pięknego czy ważnego wydarzenia. Publiczność tamtego okresu nie interesowała taka „zwyczajna” sztuka, lecz Prus potrafił docenić Gierymskiego. Później dowiedzieliśmy się, co interesowało widzów galerii, a były to wartości związane z patriotyzmem, miłością i śmiercią. Wszyscy byliśmy zachwyceni obrazem Jana Matejki pt. „Bitwa pod Grunwaldem”. Kunszt wykonania detali i ogrom dzieła wywarł na nas niesamowite wrażenie. Moglibyśmy interpretować symbole przez wiele godzin, ale musieliśmy obejrzeć inne malowidła takie jak „Dirka chrześcijańska” Henryka Siemiradzkiego i „Babie lato” Józefa Chełmońskiego. Wrażenie wywarły na nas impresjonistyczne obrazy Gierymskiego i Władysława Podkowińskiego. Mogliśmy zobaczyć dokładnie jak autorzy eksperymentowali z przedstawieniem światłocienia na płótnie, wykorzystując plamki i odpowiednią kolorystykę. Przekonaliśmy się, że zwykłe, codzienne zdarzenia także mogą być przedstawione na obrazie i być podziwiane przez wiele pokoleń ludzi.

Lekcja muzealna bardzo nam się spodobała. Można było przenieść się w czasie i poczuć się jak w XIX wieku, gdy wraz z Bolesławem Prusem oglądaliśmy wystawy
i tak jak on zostaliśmy „świadkami sztuki”. Dzięki lekcji muzealnej nie musieliśmy tak jak zawsze oglądać obrazów, w książkach, internecie, na plakatach, tylko zobaczyć na żywo. Wyjazdy są wspaniałym sposobem na urozmaicenie zwykłych zajęć.  

 

                                                                                                                       Ania Tomasik, II LA